Sitemizde bir çok kaşıntı konusunu ele aldığımız gibi sıra burunda meydana gelen kaşıntı sebeplerine geldi. Burunda meydana gelen kaşınmalar genellikle yalnız başına görülmemekte, beraberinde göz kızarması, yanması, hapşırma ve burun da akıntı şikayetlerini de getirmektedir. Bu belirtiler alerjik olabilmektedir. Alerji vücudun bağışıklık sisteminin zararsız olan bir maddeye göstermiş olduğu reaksiyondan kaynaklanmaktadır.

Burun Kaşıntısı Nedenleri

Alerjik Rinit
Kronikleşmiş burun kaşıntısı ve akıntısı ile karşı karşıya kalıyorsanız ve beraberinde burun tıkanıklığı, hapşırmalar, göz yaşarması gibi sorunlara maruz kalıyorsanız muhtemelen alerjik rinit sorunuyla mücadele ediyorsunuz demektir. Bu tip alerji oluşumuna ev tozu sebep olabilmektedir. Her evde bulunmakta olan maddeler her oda da, yastık ve halılarda tozların içinde yaşamlarını sürdürürler. Bunlar zararsız maddeler olsa da bir çok insanın bu toz akarlarına alerjisi bulunmaktadır.

Ayrıca kedi, köpek, at gibi hayvanların salya veya idrarına dokunmakta alerji olmasına neden olabilmektedir. Bahar aylarında ortaya çıkan polenlerde alerji oluşmasına neden olarak burun kaşıntıları meydana getirmektedir.

Besin Alerjileri
Herhangi bir gıdaya karşı hassasiyeti olan kişilerin o gıdaları tüketmesi ile bağışıklık sistemi histamin üretimine başlamaktadır. Bu da burun da ve ciltte kaşıntılara yol açmanın yanı sıra deri dökülmesi gibi belirtilere neden olmaktadır. Bazı tüketilen yiyecekler fazla miktarda histamin bulundurduğu için diğerlerinden daha çok burun kaşınmalarına yol açabilir. Bu gıdalar ; soya sosu, sert peynir, kırmızı şarap, jambon, bira, balık, domates püresi ve pizza gibi ürünlerdir.

Deri Rahatsızlıkları
İnsanların vücudunun susuz kalması veya düşük nemden kaynaklanan sorunlardan dolayı meydana gelen burun kuruluğu kaşınmalara neden olabilir. Ayrıca sedef, egzama ve kurdeşen şikayetleri olan kişilerde de kronik burun kaşınmları meydana gelebilmektedir.

Diğer sebepler
Duman, ağır koku veya herhangi bir kimyasal maddeden dolayı kaşınmalara maruz kalınabilir. Havalarda meydana gelen sıcak ve nem değişikliği kişinin solunum yollarını etkilendiğinden dolayı istenmeyen faktörleri meydana getirebilmektedir. Gebelik, ergenlik gibi dönemlerde karşılaşılan hormonal değişimler de rahatsız edici kaşıntılara neden olmaktadır. Ayrıca farklı rahatsızlıklar için kullanılmakta olan ilaçların da yan etkileri böyle bir soruna yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir