Ayak parmakları ve arasında meydana gelen kaşıntıların en etken sebebi mantardır. Özellikle floramızda bulunan bazı organizmalar sıcak mevsimlerde daha çok etkili olmaktadırlar. Bunlara maya mantarları örnek verilebilir. Denizi seven ve bu mevsimleri denizde geçiren kişilerin ayakları sık olarak ıslandığından daha fazla görülür. Bu ıslaklıktan dolayı mantarlar daha kolay ve çok üreme göstermektedirler. Bu durum ciddi mantar enfeksiyonlarının oluşması anlamına gelmektedir. En önemlisi ise askerlik görevini yerine getiren kişilerin sürekli olarak bot giymesinden ve ayakların havasız kalmasıyla ilişkili olarak mantar enfeksiyonu görülebilmektedir. Askerlik dışında yine benzer şekilde ayakları süreli çorap ve hava almayan ayakkabıların içerisinde kalması gereken kişilerde de mantar görülebilmektedir.

Aynı zaman da seyrek olarak görülüyor olsa da ayaklarda egzamaya bağlı olan kaşıntılar da meydana gelmektedir. Tinea pedis ismi verilen mantar türleri genellikle ayak parmaklarında toplanır ve sayısı artış gösterir. İnsanların bu durumlardan kendilerini koruyabilmeleri için ayaklarını sık bir şekilde yıkaması ve özenle kurutması gerekmektedir.

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Belirtileri

Kaşıntıların çoğunlukla belirtileri olmadığı gibi aniden başlamaktadırlar. Bazı kaşıntıların oluşumundan önce kızarıklık, şişlik, pullanma ya da yanma meydana gelebilmektedir.

Stres, vulvada kaşıntı olmasını tetikleyen faktörlerden biridir. Sıkıntı, üzüntü gibi depresif durumlarda insan bedeni hastalıklara karşı direncini çok düşürmekte ve çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabilmektedir. Vajina bölgesinde meydana gelen kaşıntının en büyük nedeni de bu bölgede ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarıdır denilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir